MACARİSTAN'DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ FIRSATLARIMIZI KAÇIRMAYIN! , MACARISTAN'DA TIP MÜHENDİSLİK EĞİTİMİ HEMDE YGS YA DA LYS GEREKTİRMEDEN!


Genel Bilgiler;

Önemli şehirleri

: Budapeşte, Debrecen, Miscolc, Szeged, Pecs, Kaposvar, Györ, Eger, Szekesfehervar, Kecskemet

Uçuş süresi

: 2 saat. ( İyi yolculuklar.)

Para birimi

: Forint

Yüzölçümü

: 93.030 kilometrekare

Saat farkı

: Saatlerinizi 1 saat geriye almayı unutmayın!

Resmi dil

: Macarca ancak turistik yerlerde genel olarak ingilizce bilinir.

Başkenti

: Budapeşte

Sıcaklık

: Ilıman bir iklimi olan ülkede yazlar iç kesimlerde sıcak, sahil kesiminde ılıman ve bulutlu geçer. Kışlar ise iç kesimlerde soğuk, sahil kesiminde serin ve parçalı bulutludur.

Nüfus

: Yaklaşık 10.186.372

Vize

: Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır

ÖNEMLİ TELEFONLAR

Nasıl telefon edilir

: 00+90+alan kodu+telefon numarası Cep telefonlar çalışmaktadır.

Türk konsolosluğu

: Uri Utca, 45 1014 Budapest Tel: (1)155 1975

Telefon kodu

: 36

Ambulans

: 04

Polis

: 07


Description: http://www.gomutlu.com/images/gor.jpg

BAŞKENT: BUDAPEŞTE

Description: http://www.gomutlu.com/ulkeler/macaristan1.jpgBudapeşte için söylenebilecek olan ilk şey tam anlamıyla bir sanat şehri olduğudur. Müzeler, operalar, galeriler, katedraller, görülmeye değecek bir çok yapı ile Budapeşte gezilmesi, görülmesi ve keşfedilmesi gereken bir şehir. Geçmişi, tarihi kalıntıları, 1300 yakın kaplıcaları, Buda ve Peşte olarak Tuna Nehri tarafından ikiye bölünen büyülü bir şehir.

Kahramanlık Meydanı: 1896 yılında kurulan bu meydanda, Budapeşte'yi kuran 7 Macar kabilesini temsil eden birer atlı heykelinin bulunması ve bu heykellerin görünüşlerinin dışında ilginç hikayeleri ile ayrı bir özellik katmaktadır Kahramanlık Meydanı'na...

Geller Tepesi: Her ülkenin, her şehrin mutlaka manzarasını izleyebileceğiniz güzel bir tepesi vardır. Budapeşte'de ise muazzam Tuna Nehri'ni seyredebileceğiniz en güzel tepe; Galler Tepesidir. Bu tepe adını, piskopos Gellert'ten alıyor. Tepeden manzarayı seyretmenin dışında burada bulunan Özgürlük Anıtı'nı görebilirsiniz. Özgürlük anıtı, Budapeşte'yi Nazilerden kurtaran Sovyetler Birliği anısına dikilmiştir.

ŞEHİR: SZENTENDRE

Description: http://www.gomutlu.com/ulkeler/macaristan2.jpgBudapeşte'nin 19 kilometre kuzeyinde bulunan bu şehir, tarihi geçmişin dokularını taşıdığı kadar, tipik Akdeniz kasabaları havasındadır. Dar sokakları, dolambaçlı yolları, küçük evleri ile 19. yüzyılda bir çok sanatçıyı kendi içine çekmeyi başarmış bir şehirdir. Bir yanda tarihi dokusu, bir yanda Akdeniz havası içinde huzurla tatilinizi geçirebileceğiniz Macar şehirleri arasında yer alıyor.

ŞEHİR: ESTERGON

Estergon, Budapeşte'nin 66 kilometre kuzeyinde yer almaktadır. Macaristan'ın ilk başkenti olan bu şehirde tarihle ilgilenenler için fazlasıyla cezbedici bir yer. Şehrin içinde bulunan yapılardan en dikkat çekici olanı; Esztergom Kalesidir. Bu kale yüzyıllarca Osmanlı imparatorluğuna ait olmuş bir yapıdır. Şu zamanlarda ise, müzeye çevrilen yapının, içerisini gezmek kadar kalenin tepesinden görünen Tuna Nehri manzarasıyla da insanları büyülemeye yetiyor.

Description: http://www.gomutlu.com/images/yiyecek.jpg

NE YESEK?

Description: http://www.gomutlu.com/ulkeler/fransa3.jpgMacaristan gezinizde Macar yemeklerinin tadına bakmadan dönmeyin. Macar yemekleri için söylenebilecek ilk şey; yemeklerine fazlasıyla baharat ve acı koydukları olacaktır. Aslında genel anlamda düşünüldüğünde, Türk yemeklerinden çok fazla bir farkı yok gibi dursa da, yemeklerinin içine kattıkları değişik baharatlarla masalarına faklı lezzetler katmayı başarmışlardır. Macaristan mutfağında domuz etinden yapılmış olan bir çok yemekle karışılabilirsiniz. Ve sofralarından eksik etmedikleri bir diğer yiyecek ise, salatadır.

Gulaş (Kul aşı) adı verilen yemekleri Macaristan'ın en özel yemeklerinin arasında yer alır. Dana etinden yapılan bu yemeğin içine katılan kimyon, salça ve defne yaprağı ile değişik bir lezzet ortaya çıkmaktadır.

Macaristan'da yemek yemek için en iyi tercih; değişik tatlardan oluşan yemeklerin hepsinden ufak birer porsiyon sipariş edip, hepsinin tadına bakmak olacaktır.

Macar şarapları: Dünyaca ünlü olan Macar şarabı, bu bölgede yetiştirilen üzümlerden değil de daha çok, meşe fıçılarda bekletiyor olmasından dolayı bu kadar lezzetliymiş.

Macar yemekleri kadar Macaristan'da bulunan mekanlarda çok gözdedir. Özellikle eşsiz Tuna Nehri kıyısında, oturacağınız herhangi bir mekanda ne yediğinize değil de Tuna Nehri'nin manzarasına dikkat edeceğiniz kesin… Macaristan'da öğle yemeklerinde ya da akşam yemelerden sonra bir kahve içmek isterseniz; kesinlikle gitmeniz gereken yer; Vati Utka Caddesi olmalıdır. Bu cadde ilk oluşmaya zamanlarda, Tuna Nehri'ne yakınlığı ile çok gözde bir yerdi. Fakat zamanla açılan yeni yeni mekanları ve bu mekanlarda yapılan servisler ile son derece ün salmış bir cadde olmaya başlamıştır. Akşam yemeklerden sonra, bir kahve içmek isterseniz Vati Utka'ya gidin ayrıca kahvenin yanında enfes bir kek de ısmarlarsanız hiç pişman olmazsınız.

NE ALSAK

Macaristan' da alışveriş için alabileceğiniz ürünlerin başında takılar ve süslü eşyalar geliyor. İncik boncuğa çok fazla düşkün olan Macarlar, kendi zevklerini ticarete de dökmüşlerdir. Özellikle Szentendre şehrinde kadınların kendi eleriyle yaptıkları takılar, objeler, dokumalar görmeye değer ürünler arasında yer alıyor. Macaristan'da alabileceğiniz bir diğer ürün ise; dünyaca ünlü Macar şarapları olacaktır. Macaristan için tarih ve kültür şehri dedik, bu özellikleri normal olarak alışveriş tarzlarına da yansıyor. Budapeşte'de bulunan “Ecseri” adı verilen alanda sayısız antika çeşitlerini bir arada bulabilirsiniz.

Vati Utka Caddesi: Macaristan'ın alışveriş adına en ünlü caddesidir. Budapeşte'de bulunan bu cadde, trafiğe kapalı olan bir caddedir. Budapeşte'nin alışveriş cenneti olarak nitelendirilen Vati Utka Caddesi, son moda markalar, ışıltılı vitrinler ve yaz aylarında sokaklarda insanların nerdeyse iç içe yürüdükleri bir caddedir.

Description: http://www.gomutlu.com/images/eglence.jpg

EĞLENCE ZAMANI

Description: http://www.gomutlu.com/ulkeler/fransa5.jpgMacaristan'da gece hayatı için, sade ve doğal bir eğlence hayatı olduğu söylenebilir. Daha çok Budapeşte de, bazı caddelerde barlar ve gece kulüplerini bulabilirsiniz. Ancak Macaristan'dan çok fazla hızlı bir gece hayatı beklemeyin. Eğlenmek için kendi kendinize güzel şeyler yaratabileceğiniz bir ülke... Tuna Nehri etrafında yapacağınız bir tekne turu, dünyaca ünlü kaplıcalarında sıcak suların içinde bir yandan ruhunuza bir yandan fiziğinize iyi gelen rahatlama yöntemleriyle de eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz.

MACARİSTAN'DA ULAŞIM

Macaristan'da şehir içinde ulaşım için metroyu kolaylıkla kullanabilirsiniz. Macaristan'ın şehirlerine yolculuk etmek isterseniz, bunun için tren seçeneğini konforlu ve ucuz bir tercih olacaktır.

İç: Macar şaraplarından iç.
Gör: Gallert tepesindeki meşhur Kazanova'nın evini gör.
Gez: Tuna nehri boyunca gez.
Dinlen: Kaplıcalarında dinlen.
Satın al: Macar porseleni satın al.
Dikkat et: Yan kesicilere dikkat et.